Governors

Structure of the Governing Body

Committees:

TPC = Tracking, Performance and Curriculum | FHSP = Finance, Health & Safety and Premises | HTP = Head Teacher’s Performance

NAME CATEGORY APPOINTED BY

DATE

APPOINTED

TERM OF OFFICE ATTENDANCE RECORD COMMITTEES SERVING ON OTHER POSITIONS OF RESPONSIBILITY RELEVANT BUSINESS INTERESTS RELATIONSHIP TO SCHOOL STAFF INCL. SPOUSES & RELATIVES.
SIAN MITCHELL

HEAD TEACHER

N/A N/A N/A Good All HEAD TEACHER N/A N/A
JAMES ROBINSON

CHAIR OF GOVERNORS

 

PARENT GOVERNOR

GOVERNING BODY

SEPT 2018

 

MAR 2019

 4 YEARS Good All N/A N/A N/A
DR. NEIL AUDSLEY

VICE CHAIR

 

CO-OPTED

GOVERNING BODY

SEPT 2018

 

MARCH 2019

4 YEARS Good All N/A N/A N/A
SUSIE
KEMP
STAFF GOVERNING BODY FEB 2019 4 YEARS Good All N/A N/A N/A
DAVID GRIFFIN

CO-OPTED

GOVERNOR

GOVERNING BODY FEB 2020 4 YEARS Good All N/A N/A N/A
DR SANDRA WHITSON

LOCAL AUTHORITY

 

GOVERNING BODY

JAN 2021

 

 

 

4 YEARS Good

All

 

N/A N/A N/A
LOUISE TOLHURST PARENT GOVERNOR GOVERNING BODY SEPT 2018

4 YEARS

 

Good All N/A N/A N/A
DAVID SHARPE CO-OPTED GOVERNOR GOVERNING BODY SEPT 2017 4 YEARS Good Curriculum Link Governor / All N/A N/A N/A
LAURA WAITES CLERK LOCAL AUTHORITY N/A N/A Good N/A N/A N/A N/A

 

Governors who left post in the Academic Year 2019/2020

Name Category Date of appointment
Term of office
Date stepped date
Body that appointed them
Daniella Cross
Parent Governor
December 2018
4 years
November 2019
Governing body
Louise Peers Staff Governor September 2018 4 years August 2020 Governing body

 

Full Governing Body Minutes:

Academic year 2020-2021
9th December 2020 – content to be uploaded soon 
20th January 2021– content to be uploaded soon 

Academic year 2019-2020
18th September 2019
11th December 2019
18th January 2020
4th March 2020 – content to be uploaded soon 
29th April 2020 – content to be uploaded soon 

Academic year 2018-2019
19th September 2018
28th November 2018

The Governing Body at Leavening School – as of January 2021 – is as follows:

Chair of Governors – James Robinson

“I have been a Parent Governor since 2015 and became Chair of Governors in September 2018. I have 5 children, 4 of them currently at Leavening School and when my youngest is old enough, she will also attend. At work, I am a barrister based in York and Newcastle.”

Vice Chair of Governors – Dr Neil Audsley

“I was Chair of Governors for 12 years and a member of the Governing Body for even longer. My two teenage sons attended Leavening School.”

Head Teacher – Sian Mitchell

“I have been the Head Teacher at Leavening Community Primary since 2012 and have thoroughly enjoyed working with each and every single pupil at the school. I have embraced each challenge with passion and continue to do so. I have 2 young children, who keep me busy when I am not at school.”

Co-Opted Governor – David Griffin

David is a former police officer and was appointed as a Governor in 2020.

 

Staff Governor – Susie Kemp 

“I have worked in Secondary School education (in an IT capacity) for 17 years and have been Leavening School’s administrator since September 2019. My eldest daughter benefited greatly from this wonderful school and my youngest continues to do so. I’m passionate about supporting Leavening School and its staff, in order to help it thrive so many more families can enjoy being part of this special little community.”

Co-Opted Governor – David Sharpe

“I have been a Governor at Leavening School since 2009. Prior to that, I was Deputy Head at a large secondary school, as well as serving as a Governor there. I was an ICT Teacher to A-Level standard but am now retired. Recently I have taken on the role of Link Governor for Mathematics. It has been a privilege to see the teaching of Maths develop at Leavening School.”

Parent Governor – Louise Tolhurst

“I am Mum to Oliver who currently attends Leavening School. I was previously employed by East Midlands Electricity and then the NHS when I moved to Yorkshire. I’m married to Steve (who attended Leavening School himself) and is a beef/arable farmer, so I now help out on the farm. I’m usually the one in the playground in wellies and a fluorescent coat!”

Local Authority Governor – Dr. Sandra Whitson

Sandra was appointed as a Local Authority Governor in 2021.

“During a teaching career ranging from kindergarten through secondary, university and adult education in the UK, Europe and the USA I was a Head Teacher, an LEA Education Officer and then self-employed Education Management Consultant which included being an Assessor and Adviser for Investors in People (IIP) and Lead Assessor with Yorkshire & Humber for the National Professional Qualification for Headship (NPQH).

I have also had experience of governance in the Primary, Secondary and Further Education sectors. June 2016 I was successfully designated as a National Leader of Governance (NLG).

Now retired I have been pleased to continue my involvement with the educational scene as Member of an Academy Trust, Trustee of an Academy Trust, Independent Member of Education Appeal and Exclusion Panels and am delighted to be appointed LA Governor to Leavening Community Primary School.”